Sakupljanje ljekovitog bilja

Sakupljanje ljekovitog bilja kao i njegovo gajenje za kucnu apoteku ima veliki medicinski, ekonomski i rekreativni znacaj.

Na podrucju Durmitora raste raznoliko ljekovito bilje. Cista, nezagadjena sredina cini bilje jos vrijednijim i ljekovitijim. Ljekovito bilje raste u prirodi, spremno da vam pomogne u odrzavanju zdravlja, i vasu dusu obraduje cudesnim prizorima Durmitora

Izdvajam nekoliko ljekovitih biljki:

* BOROVNICA (VACCINIUM MYRTILLIS) Ona je jedna od darova koje pruza priroda i ni jedna kuca ne bi trebala da bude bez zaliha osusenih borovnica. Ljekoviti dio biljke: list i plod (svjez i osusen). List se bere u proljece, dok biljka cvjeta , a plod sasvim sreo (Jul-Avgust)

*BOKVICA ( PLANTAGINACEAE) Ljekoviti dio biljke : listovi pred cvetanje ili dok biljka cvjeta. Ljekovite materije : fitocidi, flavonoidi, tanini, saponini, minerali i drugo. Ljekovita dejstva: na respiratorne organe (antibakterijsko, antialergijsko za iskasljavanje) . Blagotvorno djeluje na digestivni trakt (gastritis, cirevi na zeludcu i dvanaestopalacnom crijevu) . Dobra je za kozne poremecaje (gnojne rane i rane koje tesko zarastaju, opekotine i posekotine).

*MAJCINA DUSICA (THYMUS SERPYLLUM) Ovo je omiljeni lijek ne samo u narodnoj nego i u naucnoj medicini. Majcina dusica ulazi u sastav mnogih preparata koji se prave u apotekama i u farmaceutskoj industriji uopste. Ljekoviti dio biljke: nadzemni dio biljke u cvijetu. Cvjeta i bere se od Maja do Oktobra. Ljekovita dejstva: Vjekovima se upotrebljavala za vrijeme raznih epidemija zaraznih bolesti, jer ima svojstvo da zaustavi razvoj mnogih patogenih klica, a neke i unistava. Efikasna je kod infekcije disajnig organa, grla, bronhija kao i astme i velikog kaslja i zadaha u ustima. Poboljsava funkciju organa za varenje, narocito pogodna za proliv,vrijevne upale,glista kod djece. Majcina dusica jaca nervni sistem, smanjuje nervozu, otklanja nesanicu i nocne more.

*MEDVEDJE GROZDJE-JABUCNJAK (ARCTOSTAPHYLOS UVA URSI) Koristi se kod povecane kiselosti mokrace , takodje za lakse izlucivanje mokrace, ciscenje i dezinfekciju mokracnih organa, otoka nogu i lica.

*MASLACAK (TARAXACUM OFFICINALE WEB) smatra se kao dosadni korovom, ali za bolesnog covjeka predstavlja dragocjenu ljekovitu biljku. Ljekoviti dio biljke: cijela biljka je veoma aktivna. Suse se letnji listovi i korijen (ubran krajem ljeta). Svjezi listovi su izvor vitamina A,B,C kao i gvozdja, u velikoj kolicini , minerala ( kalijum, natrijum, magnezijum i drugi) sluzi, secera. Taraksacin i taroksocerin (kojih ima u mlijecnom soku, su najznacajnice gorke materije maslacka). Maslacak sadrzi enzime, tanine etarsko ulje, smole, masne kiseline. Korijen ubran u jesen ima mnogo inulina.

*JELA ( ABIES ALBA)

*VRANILOVA TRAVA (METVICA, MEZURAN, ORIGANUM VULGARE)

*KANTARION (HYPERICUM PERFORATUM)

*HAJDUCKA TRAVA (ACHILLEA MILLEFOLIUM) SPORIS, STOLISNIK

Kao i mnoge druge biljke